Ájurvédikus főzés spárgával
A spárga tápláló, erősítő, és különösen a reproduktív szervekre gyakorolt erősítő hatását (férfiakra, nőkre egyaránt) ősidők óta szinte minden kultúra ismeri. Már a legkorábbi szakácskönyvekben is szerepel, évezredek óta termesztik keleten és nyugaton egyaránt. Rendkívül gazdag vitaminokban (A, B, C, E, K és B2, B3, B6 vitamin, tiamin, rutin) és nyomelemekben (kalcium, magnézium, cink, vas, foszfor, kálium, réz, mangán, szelén). Külön kiemelendő folsav tartalma. A „magzatvédő vitamin”-ból a spárga tartalmazza a legtöbbet a növényvilágban! (6 szál spárga a napi adag közel felét tartalmazza.) Rendkívül magas az antioxidáns tartalma, újabban felvetődött, hogy a rák megelőzésében és akár gyógyításában is nagy szerepet játszhat. Vízhajtó hatású, áttisztítja a húgyutakat, rostanyaga pedig természetes hashajtóként hat. Természetes fájdalomcsillapító vegyületeket tartalmaz, és igazoltan adaptogén hatású (növeli a szervezet stresszekkel való megbirkózó képességét). Kalóriatartalma alacsony.
A spárga a női szervezet számára kész patika. A női hormonok működését normalizáló fito-ösztrogéneket tartalmaz, melyek segítenek az emlőrák, a szívbetegségek és a csontritkulás megelőzésében. Hatékonyan pusztítja a Candida bektériumokat, szoptatós anyáknál növeli a tejtermelést, hűsítő és nyugtató hatása miatt csodákat tesz menstruáció idején.
Az Ájurvéda is úgy tiszteli, mint rendkívül tápláló, és mind a három testtípusra jótékony hatást gyakorló élelmet. Terméketlenség, szexuális vágytalanság, vetélés veszélye, menstruációs panaszok, savas gyomor, gyomorfekély és légzőszervi panaszok esetén használják. Az Ájurvéda különösen a spárga egy, a Himalája vidékén termő változatát, az indiai vagy vad spárgát (Asparagus racemosus) tartja nagy becsben, melyből, mint hűsítő, ugyanakkor Váta nyugtató szerből számos ájurvédikus gyógykészítmény készül: ez a női raszájanák legfontosabb alkotója. Szanszkrit neve igen beszédes. A „satávarí” jelentése ugyanis „száz férjű” – úgy tartják, hogy az a hölgy, aki ezt fogyasztja, akár száz férfival is „elbír”. A spárga számtalan módon elkészíthető, alább néhány kedvcsináló jól bevált recept:
(Megjegyzés: hing/aszafoetida helyett hasznlhatunk hagymát, ha annak az ízét szoktuk meg, ám hagyma nélkül szattvikusabb. Ha nem tudunk bulgurt beszerezni [bioboltokban kapható], használhatunk kuszkuszt, kölest vagy akár durum tarhonyát is. Ugyanez áll a különféle magvakkal kapcsolatban: bátran kísérletezhetünk mogyoróval, mandulával vagy sárgabarackmaggal is.)
Spárga piláf kesudióval
negyed csésze vaj (v. olíva olaj)
2 marék megtört spagetti v. cérnametélt
30 dkg (jázmin v. bászmati) rizs
csipet hing (más néven aszafoetida)
1 kg friss spárga, 5 cm-es darabokra vágva
fél csésze kesudió
biovegeta,
só, bors ízlés szerint
A vajat felolvasztjuk közepes serpenyőben közepes v. kis lángon. Vegyük közepesre a lángot, kavarjuk bele a hinget, forgassuk meg egy kicsit, majd tegyük bele a spagettit, és addig melegítsük, amíg befedi a megolvadt vaj és enyhén megbarnul. Ezután tegyük bele a rizst, adjunk hozzá biovegetát és vizet. Sózzük, borsozzuk ízlés szerint, majd forraljuk fel, fedjük le, és főzzük 20 percig, míg a rizs puha lesz és a folyadékot beszívja.
A spárgát külön edényben annyi vízzel, hogy lefedje, főzzük éppen hogy puhára. Keverjük hozzá a rizshez a kesudióval együtt, és melegen tálaljuk.
Spárga curry
fél kg spárga
2 ek. kesudió
2 ek. vaj/olívaolaj
¼ tk kurkuma
fél tk. koriander
1 tk citromlé
só
A spárgát felvágjuk és a kesudióval együtt megpároljuk a vajban és a fűszerekben. Citromlét csepegtetünk rá és tálaljuk. Köretként rizzsel, kölessel vagy egyéb gabonafélével fogyasszuk.
Csőben sült spárga pisztáciával
¾ kg spárga félpuhára főzve
120 ml kókusztej
3 ek. őrölt pisztácia
3 ek. finom kenyérmorzsa
1 tk. reszelt citromhéj
1 ek. olíva olívaolaj v. ghí
½ tk. gyömbér
só, bors ízlés szerint
A spárga végeiről, ha szükséges, eltávolítjuk a szálas részt, majd megfőzzük, hogy éppen puha legyen. A spárgát olajjal kikent tepsibe v. más sütőedénybe helyezzük. Egy edényben kevés olajban v. ghíben összekeverjük a kókusztejet, a kenyérmorzsát, a pisztáciát, a gyömbért, a citromlevet és a citromhéjat, ízlés szerinti sóval, borssal. Ezután a keveréket egyenletesen eloszlatjuk a spárgán, és előmelegített sütőben pár percig sütjük, míg halványbarna nem lesz a teteje.
Fenyőmagos spárga
½ kg spárga,
1 ek. fenyőmag,
3 ek. olívaolaj,
1 ek. citromlé,
só (esetleg bors ízlés szerint)
A megtisztított spárgát vágjuk fel 3-4 centis darabokra, és tegyük fel főni annyi vízben, amennyi éppen ellepi. Egy másik edényben óvatosan pirítsuk meg a fenyőmagot aranyszínűre. Fektessük serpenyőbe a spárgákat, fűszerezzük ízlés szerint, locsoljuk meg a citromlével és az olajjal. Néhány perc alatt forraljuk össze, végül a fenyőmaggal megszórva tálaljuk.
Spárgás bulgursaláta
1 csésze bulgur
1/2 kg spárga, megpucolva és 1-2 cm-es darabokra vágva
1 közepes (kaliforniai vagy kápia) paprika apróra felkockázva
1 csipet hing (aszafoetida)
10-15 dkg lucerna v. más ropogós csíra (mungóbab, retek stb.)
2 közepes sárgarépa lereszelve
2 közepes paradicsom felkockázva
3 ek. citromlé
2 ek. apróra vágott friss mentalevél
1 leveleire szedett saláta
olívaolaj
só ízlés szerint
A hinget pár másodpercre olajon megforgatjuk, hogy érződjön az aromája, majd hozzátesszük a bulgurt, és egy kicsit tovább forgatjuk az olajon. Ezután kétszeres vízzel felengedjük és megfőzzük (kb. 10-15 perc). Egy másik edényben kis olajon, egy-két evőkanál vízzel és kellő sóval puhára pároljuk a sprágát, a végén hozzátesszük a felkockázott paprikát. Egy nagy edényben összekeverjük a többi hozzávalót, majd a sprágával együtt a bulgurra öntjük és az egészet összekeverjük. 4-5 evőkanál v. ízlés szerinti mennyiségű olívaolajat teszünk hozzá. Fogyasztható hideg salátaként (ekkor a bulgurt először hagyjuk kihűlni) vagy könnyű meleg egytálételként. A salátát levelekre szedjük, és salátaágyon tálaljuk.
Tavaszi spárgás tabulé
2 csésze bulgur
4 csésze forró víz
1 (bio)citrom leve és héja
½ csésze extra szűz olívaolaj
1 kg spárga, 2 cm-esre vágva és megfőzve
1 csésze megfőzött cukorborsó
½ liter fehér gyöngybab v. más apró szemű bab megfőzve
½-1 csésze megpirított és összedarabolt mandula
¼ csésze menta, ill. petrezselyem
csipet hing v. negyed csésze zöldhagyma
1 tk. só
A bulgurt kétszeres vízben megfőzzük, majd hozzá tesszük a citromlét, citromhéjat, olíva olajat és sót, összekavarjuk. A külön edényben megfőzött borsót és spárgát, valamint a megpirított mandulát hozzákavarjuk, majd végül összekavarjuk a frissen felvágott petrezselyemmel és mentával. Tápláló koranyári egytálétel kb. 4 személyre.